Zvonička Strážkyně Beskyd

VK3 4
14.04.2021
GPS: 49.5380158N, 18.1920792E
Nadmořská výška: 515 m. n. m.
Vzdálenost: cca 55 km

Mapa vrcholu na mapy.cz

Tato otevřená duchovní stavba symbolizuje nesouhlas obyvatel s těžbou uhlí v Beskydech. Iniciátorem stavby je občanské sdružení Naše Beskydy. Moderní design zvoničky je dílem architektů Kamila Mrvy a Martina Rosy. Stavba vychází z valašské lidové tradice jednoduchých dřevěných zvoniček. Vedle celodřevěné konstrukce s šindelovým pláštěm stojí osmimetrové stožáry ze tří modřínových trámů nesoucích třicet kilogramů vážící zvon z dílny v Halenkově, který bude odzvánět umíráček dolu Frenštát. Kromě loga občanského sdružení Naše Beskydy, znaku Trojanovic a Frenštátu nese zvon jména 37 měst a obcí, které se spojily proti těžbě uhlí v Beskydech. Na spodním okraji zvonu je vysázen citát frenštátského rodáka Josefa Kaluse „Kdo hory mé haní, jako by mne haněl, kdo hory mé chválí, jak by se mi klaněl.“ Poprvé se symbolický umíráček rozezněl při třetím výročí Uzamčení země Valašské na 100 roků 15. května 2010.

 

Místo fotografie: zvonička

Autor: David Strnadel (mapz.cy)
Zdroj

Postřehy a tipy pro ostatni
4
Radomir Pach

Zravím, terazky jsom trochu zmetěny!!! Bo na stránky moc nechodím, ještě pří poslední návštěvě bylo místo „Zvoničky“ uvedené místo „Na peklech“?! A k tomuto místu jsem taky chtěl dát komentář – upozornění, Taky jsem nenašel ani tyč, altán, cesta která vedla k místu byla přehrazena el. ohradníkem (narazili jsme pak na pasoucí se krávy ) a uvedené / poznačené cesty v mapách neodpovídají reálnému stavu (najednou cesta končí a v mapě je vyznačená dále) trošku pak člověk kufruje. Tak si dávejte na to pozor, ale asi po změně místa nebude na co, protože na „Horečky“ je cesta v poho !
Vétrojkař RAra dek

VK3

Víme o tom, proto došlo u daného vrcholu ke změně. Kdo vrchol Na Peklech nestihl navštívit, tak je místo něho tato alternativa.

Tomáš Sedláček

Díky za upozornění – máme tam chybku – místo focení má být geodetická tyč

Bronislav Siuda

Ahoj. Dnes jsme byli na vrcholu, ale na uvedených souřadnicích není ani alan , ani tyč. Tak jsme fotku pořídili v místě dle souradek.

Komentáře jsou uzamčené.